Topraktan 20 milyar dolar çıkacak

 

CNBC-e | 10 Haziran. 2009 Çarşamba

Suudi tarım şirketi Planet Food World, Türkiye’de 20 milyar dolar yatırımla 5 yılda 20 bin modüler organik çiftlik kuracak. Şirket 200 bin tarım işçisi yetiştirecek.

Burcu GÖKSÜZOĞLU

İSTANBUL – İstanbul’da yapılan Türk-Suud İş Konseyi 9. ortak toplantısından Türkiye’ye yeni bir yatırım müjdesi çıktı.

Suudi tarım şirketi Planet Food World‘ün Başkanı Fahad Hamad el-Nafi “Planet Food World olarak Türkiye’de 20 milyar dolar yatırımla 5 yılda 20 bin modüler organik çiftlik kuracağız. Tarım, balıkçılık, tavukçuluk ve hayvancılık olmak üzere 4 ayrı konuda ihtisaslaşmış tesisler olacak. Her bir çiftlik birer hektar üzerine kurulacak” dedi.

Arazileri satın almadıklarını belirten el-Nafi, “Sadece çiftlikleri işleteceğiz; arazi sahiplerini eğiteceğiz. Dikmeleri gereken ürünü söyleyeceğiz ve çıkan ürünü şirketimiz aracılığıyla dünya pazarlarına ulaştıracağız” diye konuştu.

Planet Food World, yatırımı kapsamında 5 yılda 200 bin tarım işçisi yetiştirecek.

El-Nafi, 5 çiftlik için Tekirdağ Üniversitesi’nin kendilerine yer tahsis ettiğini belirterek, “Diğer üniversitelerle de görüşüyoruz. Ortadoğu Teknik Üniversitesi’yle çalışmalarımız sürüyor” dedi. SURİYE SINIRINDAKİ MAYINLI ARAZİLERLE İLGİLİYİZ Türkiye’nin Ortadoğu’nun gıda deposu olduğuna dikkat çeken el-Nafi şunları söyledi: “Çok verimli araziler var. Mayınlı arazilerle ilgili tasarının geçtiğini duyduk. Suriye sınırıyla ilgiliyiz. Orada mayınların temizlenmesi durumunda hayvancılığa uygun olur, biz de ilgilenebiliriz.”

Planet Food World ayrıca Türkiye iştirakiyle Etiyopya’da hayvancılık yatırımı yapıyor.

 • Who's involved?

  Whos Involved?

  Languages  Special content  Archives


  Latest posts